top of page

Klára Sedlo: 

Oilpainting TAROT

 

Zdravím Vás!

 

Právě držíte v rukou vykládací karty - variaci na tarotová velká arkána. A já jsem jejich autorka - Klára Sedlo, těší mne. Pro ty, kdo mě neznají, jsem malířka žijící a tvořící v Praze. Ráda pracuji se sny, podvědomím, taky jsem synestetik. Moje tvorba je směsí surrealismu a symbolismu, dochucená láskou k záhadám a všemu, co překračuje hranice našeho světa. Kromě toho, v naší rodině máme po ženské linii dlouhou tradici vykládání karet. Ale, kupodivu, žádný tarot!

 

Jak je to možné? Všechny ženy v naší rodině totiž pracovaly s klasickými hracími kartami. Babička mě začala učit vykládat s kartami na kanastu, když mi bylo asi osm. Tyto výklady jsem používala sem tam i nadále. Ale nebylo to ono. „Každej si najde ten svůj způsob vykládání, to přijde časem.“ říkala babička. Jenže já jsem silně vizuálně založená, přemýšlím v symbolech a obrazech, a ty dvoubarevné karty mi zkrátka neseděly. Ostatně, jako synestetik převádím do vizuálních obrazů i pocity. A tak, kdo by to byl řekl, nenašla jsem si svůj způsob vykládání, ale úplně jiné karty.

 

První tarot jsem držela v rukou přibližně před 10 lety, ještě jako studentka Akademie výtvarných umění. Seděla jsem tehdy ve školním ateliéru v křesle a na stolku špinavém od barev zkoušela vykládat. A bylo to ono. A tak jsem se postupně stala profesionální malířkou, která kamarádům i známým vykládá karty. Ostatně to není tak neobvyklé - umělci mají nakročeno do těch stejných sfér jako věštkyně, čarodějnice a mágové. I proto jsem ráda, že po letech konečně dozrál čas, abych výtvarně zpracovala své vlastní karty.

 

Motivy, které na kartách vidíte, jsou původně olejomalby. Tvorba samotná byla velmi intuitivní. Když jsem vytvořila první „tarotový“ obraz, chvíli jsem ohromeně stála před stojanem, a pak řekla „Heuréka! Toto je to, co mne měsíce tlačilo vzadu v mysli a muselo to ven.“ Vždycky, když tvořím, mám pocit, že nápady na obrazy proudí z mé mysli a rukou tak nějak „samy“. V tomto případě byl ten pocit ale mnohonásobně větší. A tak to bylo u každé další karty. Každý tah jsem si užívala a každý výjev proudil na plátno přímo z mého podvědomí jako divoká řeka. Některá plátna měla rozměry 20 × 20 cm, jiná 100 × 100 cm. Některá čtvercová, jiná na výšku.

 

Původně byla tato série zamýšlena „jen“ jako výstava obrazů – s katalogem. V průběhu tvorby mi ale bylo jasné, že zkrátka musí vzniknout i balíček karet. Ne katalog, ale skutečné vykládací karty. Obrazy tak zůstanou pohromadě i poté, co se rozprchnou do soukromých sbírek a budou sloužit svému estetickému účelu. Tento balíček máte právě před sebou. A návod, který právě čtete, je důležitý. Rozhodně si jej přečtěte, než přeskočíte k sekci „významy karet“. Budu se v něm snažit vložit vše, co považuji při práci s mými vykládacími kartami za důležité.

 

Mám ohromnou radost, že balíček tarotových karet mohl vyjít v této podobě. Díky všem sběratelům, příznivcům a podporovatelům mé tvorby i díky Vám, kteří jste si karty koupili - bez Vás všech by vydání nebylo možné. Vám všem tímto s díky věnuji své karetní dílo.

 

S láskou

Klára

Na začátek prakticky

 

Výklad karty vždy závisí na otázce, ale i na poloze okolních karet. Seznam, který naleznete na této stránce, poskytuje vodítko a navrhuje několik možných výkladů, ze kterých lze pochopit povahu karty. Navrhované výklady je však možno měnit a přizpůsobovat v závislosti na povaze otázky a pozici karty ve výkladu. Je možno vybrat jen jeden či více z významů, které karta symbolizuje, případně ji vyložit jinak (karta Zvíře může například místo síly symbolicky zastupovat Vašeho domácího mazlíčka; karta Upíří kousnutí nemusí ve všech případech odkazovat na ztrátu energie - třeba ukazuje na toho fešáka, který byl na párty převlečený za Drákulu).

 

Pokud jste úplní začátečníci, a toto je Váš první balíček vykládacích karet, doporučuji se nejprve seznámit s klasickými tarotovými výklady a interpretací karet (na internetu najdete spoustu návodů).

 

Mějte na paměti, že oproti klasickému tarotu obsahují moje vykládací karty pouze 28 karet. Tedy rozšířenou verzi velkých arkán. Což ve srovnání s 78 kartami standardního balíčku tarotu omezuje množství kombinací, které mohou vyjít. To je potřeba zahrnout do přípravy výkladu a vykládat ideálně s menším množstvím karet (3–6). Pokud potřebujete položit další rozšiřující otázku, doporučuji udělat nový výklad, nepřidávat větší množství karet ke stávajícímu. (Zkrátka, výklad 10 karet najednou tu nebude úplně fungovat.)

K výkladu

 

Tak jako v případě každých jiných vykládacích karet, řiďte se svým pocitem a především intuicí. Výklad s tarotovými kartami je hra asociací. Karty neurčují Váš osud a neříkají, jestli „ona/on je ta pravá/ý“ nebo zda se  vezmete. Nechtějte fatalistické odpovědi. S kartami vedete dialog. „Strašidelné“ karty jako Smrt nebo Blesk nejsou vůbec strašidelné, pokud je umíte číst.

 

Než se do výkladu pustíte, uvádím zde pár bodů, které jsou podle mne zásadní pro práci s vykládacími kartami. Nejsou to dogmatické tarotové poučky (i když mnoho z nich uslyšíte asi od většiny lidí, kteří s tarotem pracují), jsou to moje rady a pokyny, jak přistupovat k tomuto balíčku.

UPOZORNĚNÍ:

Karty ani žádná jiná podobná vykládací technika nenahradí odbornou pomoc! Pokud máte v životě problémy, obraťte se na odborníka, vyhledejte pomoc.

0 - Blázen I

Popis:

Vidíme archetyp blázna ve víceméně klasickém zobrazení. Pes poskakuje po boku muže, zatímco ten s rancem přes rameno kráčí do světa.

Symbolika:

Karta symbolizuje radost, bezstarostnost, cestu vstříc novým dobrodružstvím. Blázna můžeme vnímat jako někoho, kdo se pohybuje světem svobodně a nenechává se ovlivnit očekáváním ostatních - ostatně, v historii to byli právě šašci a blázni, kdo měli povoleno říkat cokoliv, a to dokonce i králi. Karta tedy může symbolizovat právě takovou svobodu.

Co může značit obrácená karta:

V obrácené pozici karty můžeme spatřovat až přehnaný archetyp blázna. V takovém případě Blázen I symbolizuje například možnou naivitu nebo bezmyšlenkovité chování, můžeme ho vykládat též jako lehkovážnost či zbrklost. Zároveň ale v obrácené pozici můžeme číst Blázna I též jako protiklad - v takovém případě Blázen I poukazuje na přesný opak sebe sama. Symbolizuje tedy na absenci svobody a radosti.

1 - Blázen II

Popis:

V mém balíčku nenajdete kartu Mága. Místo něj je tu další Blázen (podobně jako Mitelli má ve svém balíčku dva Papeže). Tento Blázen II má na lemu svých šatů několik očí. Pes mu neskáče po jeho boku, ale tahá ho za oděv, jako by si chtěl hrát, nebo svého lidského společníka vytrhnout z úvah. Blázen II ve svém ryzím pohledu na svět začíná vidět víc než běžní lidé, je si vědom své svobody a svých možností.

Symbolika:

Blázen II symbolizuje fantazii, tvorbu, nespoutanost, nápady, které mohou být na první pohled bláznivé. Je symbolickým krokem, přechodem od lehké svobody, kterou symbolizuje Blázen I, k tvůrčí a životní svobodě. Zatímco Blázen I vesele existuje teď a tady, Blázen II tuto energii přeměňuje na kreativitu a tvoří svou budoucnost. Můžeme ho tedy vykládat též jako možnost tvořit svůj život, uchopení své existence do vlastních rukou, duchovní rozvoj či rozvoj kreativity.

Co může značit obrácená karta:

Obrácenou kartu můžeme, podobně jako u Blázna I, číst například jako pobídku k tomu zůstat nohama na zemi (možná až příliš létáme ve vyšších sférách?). V obrácené pozici ale Blázen II může symbolizovat i absenci fantazie a volnosti, tedy svůj pravý opak. Pokud bychom vykládali Blázna II takto, představme si ho v situaci, ve které není tvůrcem svého života nebo není schopen kreativně tvořit.

2 - Janara (Velekněžka)

Popis:

Název karty vychází z legend o čarodějnicích v Kampánii, označovaných jako Janare. Moje spojení karty číslo 2 (v klasickém tarotu Velekněžka) s těmito ženami je čistě intuitivní. Na kartě vidíme ženu, která za měsíčního svitu připravuje kouzelný lektvar - v přeneseném významu však můžeme mluvit o jakémkoliv kouzle. Jako u většiny karet, vidíme jen jedno oko postavy - druhé se nachází právě na kouzelném kotli. Kompletní zrak Janary je tedy na naší kartě tvořen kombinací pozemského a nadpozemského zraku. Oproti Kartářce, ke které se dostaneme později, Janara symbolizuje čistou spiritualitu, magii, vyšší sféry.

Symbolika:

Podobně jako Velekněžka nás i Janara symbolicky vrací zpět k naší intuici a k vnitřní síle, k magii. Symbolizuje sílu a energii, která nás přesahuje, spirituální prožívání, čarodějnictví.

Co může značit obrácená karta:

V tomto významu můžeme kartu číst například jako nedostatečné napojení na intuici, na sebe sama. Též ji můžeme, samozřejmě vzhledem k výkladu, vyložit jako potlačování aspektů zmíněných v klasické pozici karty, ztrátu nebo absenci duchovních prožitků, touhu najít takové prožitky, hledání vyššího smyslu nebo nejistotu, ztrátu víry. Nebo též magie a spirituální napojení, které nevidíme.

3 - Rýžování slunečního zlata

Popis:

Vidíme osobu, která v misce s vodou spatřuje odraz slunce. Sluneční paprsky se hladiny přímo dotýkají, spojují misku s oblohou a pod rukama tak vzniká nevídaný poklad.

Symbolika:

Postava na obraze je nadšena odrazem, hrou světa a magií okamžiku. Výjev jsem koncipovala jako symbolické znázornění hledání „pokladů“ v běžném životě - chvil, které jsou běžné, avšak cenné, pokud se člověk na chvíli zastaví a dovolí si je prožít. Karta tedy může odkazovat na radost a štěstí z takovýchto chvil - z krásných maličkostí, které přes den zažijeme, jako například západ slunce nebo dobrá káva. Tyto okamžiky jsou sice někdy jen malá zrnka, ale, řekla bych, jsou to zrnka zlata: čím více jich budeme rýžovat, tím budeme bohatší. Pokud se budeme při výkladu chtít zaměřit na symbol ptáka a vody, můžeme je číst jako symbol plynutí a volnosti.

Co může značit obrácená karta:

Obrácenou kartu lze vyložit jako symbolickou pobídku ke zpomalení a skutečnému prožití rychle ubíhajícího okamžiku, respektive jako poukázání na něco, co kvůli spěchu přehlížíme.

4 - Naštvaný muž

Popis:

Muž kráčí rázným krokem, z ruky mu srší oheň a za ním stoupá dým. Na jeho obličeji vidíme zamračený výraz.

Symbolika:

Kartu můžeme vyložit jako symbol pro jakékoliv velké emoce - pozitivní i negativní, které v nás rostou a které nás naplňují.

Co může značit obrácená karta:

V obrácené pozici karta může znamenat přílišné zavalení emocemi, nebo naopak jejich ignorování. Můžeme ji též vyložit jako emoce, které nás spíše ubíjejí, případně někdy jako emoce negativní (záleží na pozici ve výkladu).

5 - Kartářka (Velekněz)

Popis:

V klasickém tarotu se Velekněz a Velekněžka doplňují - podobně jako Císař a Císařovna značí mužský a ženský element. V mém tarotu jsou na místě obou ženy. Ale dualitu tu najdeme i tak - zatímco Janara představuje až kněžský přístup k magii a spiritualitu, Kartářka ztělesňuje magii v každodenním běžném prožívání. Není kněžkou, ale umí číst karty - a jejich výklad aplikovat na běžný život.

Symbolika:

Karta může symbolizovat jakoukoliv každodenní magii, to, co vnímáme jako magické, nebo zázračné. Můžeme ji též vyložit jako symbol našich každodenních rituálů, které zdánlivě nemají velký význam, ale které zlepší den, a pochopitelně též jako symbol výkladu, kartářky - osoby, která nám může být nápomocná. Kartářka nás též může zvát na cestu - cestu k magii a k pochopení sebe sama, k cestě, na jejímž konci se z Kartářky stává Janara. Zajímavou symboliku má i výklad, který nám Kartářka předkládá - v hlavní roli je zde karta Zamilovaní, následována Sluncem (dole) a Císařovnou (nahoře, je v dlani kartářky a není zcela vidět). Na balíčku vidíme položených 10 pohárů. Můžeme se tedy zamyslet i nad těmito kartami, zda pro nás Kartářka nemá symbolický význam právě v tomto skrytém výkladu (v tomto případě karty Kartářky interpretujeme podle klasického tarotu, ne podle tohoto přehledu významů karet).

Co může značit obrácená karta:

Karta v obrácené pozici může symbolizovat absenci magie, kterou jsme popsali výše, touhu po ukotvení nebo, podobně jako Janara, touhu po nalezení sebe sama a své síly. V této pozici se můžeme více zaměřit na kruh kolem Kartářky, který je vzhůru nohama výraznější, nachází se v horní části karty jako jakási svatozář - symbolicky může poukazovat na touhu po ochraně, nebo duchovním spojení s pozitivní vyšší energií. Obrácenou Kartářku můžeme ale vyložit například i jako přílišnou racionalitu nebo naopak zcela vyhraněnou víru v zázračné a magické, šarlatánství, deterministickou víru v osud nebo defétismus - jako vždy záleží na pozici, v jaké se karta nachází, na naší otázce a na tom, co intuitivně vnímáme jako význam karty.

6 - Dvojice (Zamilovaní)

Popis:

Vidíme dvě postavy, které na obraze splývají v jednu. Linie obou figur je plynulá, jako by spolu tančily v rytmu.

Symbolika:

Kartu můžeme vyložit jako klasickou tarotovou kartu Zamilovaní - tedy jako zamilovanou dvojici, zamilování, partnerství nebo srdečné přátelství. Můžeme ji interpretovat též jako otázky srdce, náš citový vztah k něčemu (práci) či někomu (kamarádce, partnerovi), případně ve výkladu s jinými kartami může nést význam konfliktu srdce a rozumu. Může poukazovat na naše silné citové pouto nebo citovou angažovanost v dané oblasti.

Co může značit obrácená karta:

V obrácené pozici lze kartu vyložit například jako přílišné naslouchání citům na úkor rozumu. Může symbolizovat takzvané „růžové brýle“, bláznivé zamilování. Může odkazovat též na lehkovážnost nebo nerozhodnost (nejen) v citových záležitostech.

7 - Vůz

Popis:

Zatímco na většině klasických karet vidíme Vůz jako triumfální dopravní prostředek vojevůdce, na mých vykládacích kartách je spíše povozem k uskutečnění cesty. Vizuálně přesto vychází primárně z klasického zobrazení vozu v Tarot de Marseille a z pozdějšího Rossiniho tarotu (18. století).

Symbolika:

Karta symbolizuje vykročení na cestu (ať už alegorickou, nebo cestu ve fyzickém světě). Odkazuje na vše, co jsme posbírali zkušenostmi, s jejichž pomocí se nyní lze vydat vpřed. Může symbolizovat cestu jednoduchou i složitější. Postava skrčená ve voze jednak vizuálně sjednocuje tvar vozu - stává se jeho součástí, zároveň symbolizuje fakt, že na cestě nemusíme vždy stát v pozoru a někdy se můžeme nechat vézt a jen kočírovat směr. Může ale též poukazovat na rozcestí - každý kůň se dívá jiným směrem.

Co může značit obrácená karta:

Obrácená karta může symbolizovat stagnaci, neschopnost nebo obavu vydat se vpřed. Může ale také symbolicky vyjadřovat překážky na cestě Vozu. Můžeme ji číst i jako nerozhodnost na rozcestí. Případně jako (i žádané a správné) vyčkávání dalšího vývoje před cestou.

8 - Hádka o botu

Popis:

Skupina osob sedí u ohně. Postava vlevo nemá botu - obviňuje z její ztráty postavu naproti. Ta spíná ruce, jakoby říkala „ale prosímtě“. Třetí osoba, uprostřed, dělá, že se jí situace netýká a smutně se dívá do plamenů.

Symbolika:

Postavy na kartě symbolizují diskuzi, debatu či dokonce hádku, dále však symbolizují kompromis, vyjasnění, spravedlnost. (Karta Hádka o botu částečně zastává význam právě karty Spravedlnost.)

Co může značit obrácená karta:

Kartu lze číst jen v jedné pozici - nemá obrácený význam.

9 - Poustevník (Čas)

Popis:

Vidíme muže s andělskými křídly - zobrazení navazuje na taroty z 16. a 17. století (např. Mitelliho tarot), kde byl původní Poustevník právě často zobrazován jako stařec či mnich, často o holi či s křídly. Můj Poustevník je obehnán rámem z popraskaného kamene, z něhož vystupují hlavy a vyplazují jazyky. Tuto hlavu můžeme vidět i na kartě Běžící věž.

Symbolika:

Rám okolo postavy symbolizuje (poprakané) mládí - obličeje z karty Běžící věž jsou bezstarostné a věčně veselé. Starý Poustevník oproti tomu kráčí klidně dál - směrem od nás, směrem do krajiny. Jeho postoj i krok symbolizuje obrat k sobě samému, „poustevničení“ a kontemplaci. Poustevník toho již mnoho viděl a mnoho prožil, vnímá život jinýma očima - rozeznává podstatné věci, uvědomuje si hodnoty. V ruce si odnáší nikoli hůl jako na standardním zobrazení, ale to, co ze směsi života vzal a považuje za důležité. Karta může symbolizovat moudrost, vědomosti, zralý náhled na svět, ale též stáří (ať už fyzické nebo pocitové), případně únavu.

Co může značit obrácená karta:

V obrácené pozici můžeme kartu číst například jako varování. Neizolujeme se příliš od okolí? Nepoukazuje karta na někoho, kdo se chová právě jako Poustevník a v důsledku toho možná chřadne? Obrácenou kartu můžeme vyložit též jako zdůrazněný význam - Poustevník zažívá pocit stáří, který přechází až do pocitu únavy, vyčerpání, nebo odtržení od okolí.

10 - Kolo štěstí

Popis:

Kolo štěstí se obvykle zobrazuje jako kolo, na kterém sedí žena - někdy s hrstí mincí, někdy celým měšcem. Moje Kolo štěstí ukazuje mnohem přízemnější a běžnější starosti - tedy obživu (chléb, zvířata), životodárné slunce a balancování toho všeho dohromady.

Symbolika:

Oproti klasické tarotové kartě, která svým ztvárněním odkazuje na peníze a přízeň štěstěny, Kolo štěstí, které držíte v ruce, odkazuje na příznivý chod věcí, kolo, které se točí a balancuje tak, abychom mohli být šťastní. Karta může poukazovat na otázky spojené s takovým chodem věcí, může symbolizovat naši snahu najít skutečné štěstí - situaci nebo místo, kde se opravdu cítíme vnitřně spokojeni. Můžeme ji též vyložit jako hledání (či nalezení) rovnováhy nebo rytmu. Význam velmi závisí na postavení vzhledem k ostatním kartám a na jaké pozici ve výkladu se nachází.

Co může značit obrácená karta:

Obrácenou kartu můžeme vyložit například jako snahu vybalancovat více aspektů v životě, žonglování s příliš mnoha míčky, hledání skutečného štěstí (Je to, co si myslíme, že nás dělá šťastnými, skutečně to, co nás dělá šťastnými?), náhodu, nebo situaci, která je „jako loterie“ - její výsledek závisí na náhodě a nelze předem určit.

11 - Zvíře (Síla)

Popis:

Mohutné modré Zvíře čichá ke křehké rostlince, zatímco kolem začíná déšť s kroupami. Za Zvířetem vidíme vzrostlý stabilní strom.

Symbolika:

Karta nám říká, že síla může mít mnoho podob - známe sílu fyzickou, ale i mentální. Vytrvalost a schopnost růstu rostlin, které odolají dešti. Sílu jakožto stabilitu. Vůli měnit věci k lepšímu, nebo sílu jakožto odvahu projevit emoce. Ať už je naše síla jakákoli, Zvíře můžeme vnímat jako symbol toho, že naši sílu v sobě můžeme najít.

Co může značit obrácená karta:

Obrácené Zvíře může být vyloženo například jako příliš velká síla, která není správně usměrněna, nebo není směřována do správné oblasti. Může být interpretováno též jako situace, kdy možná považujeme za sílu něco, co je spíše slabost, nebo kdy naši vnitřní sílu teprve hledáme.

12 - Architekt (Viselec)

Popis:

Karta zachycuje osobu, která má nohu zachycenou v oblouku z cihel. Další cihly vidíme ležet kolem.

Symbolika:

Architekt je parafráze a rozšíření karty Viselec. Stejně jako se Viselec v klasickém tarotu nachází v situaci, ze které nemůže ven, také Architekt je chycen v podobné pasti. A stejně jako Viselec - za nohu. Architekt se svou situací ale může něco dělat. Může oblouk rozestavit a sám sebe vysvobodit. Na kartě postupně cihly ze stavby sundává a tím opouští pocit bezmoci a stagnace. Postupně rozebírá situaci, kterou zdánlivě neměl pod kontrolou.

Co může značit obrácená karta:

Architekt si neuvědomuje své možnosti a ani svou situaci, a tak na oblouk přidává další a další cihly a chytá se tak do stále větší pasti a stagnace. S nohou pod budovou nebude schopen pohybu. Samotný oblouk nemusí být primárně jeho dílem, nedochází mu ale fakt, že jakožto Architekt může konstrukci přestavět a získat svobodu.

13 - Smrt

Popis:

Na výjevu vidíme smrtku oděnou z velké části ve veselých a jasných tónech. Černá je zde jen jakýmsi fragmentem onoho původního typického pláště smrtky. Zároveň drží barevnou kosu. Kartu Smrt asi budete znát z klasického tarotu - je jedna z těch „děsivých“. Když někomu vykládám, často slyším větu „Hlavně, ať mi nevyjde ta smrtka.“ A i když se snažím vysvětlovat, že karta Smrt není o fyzickém umírání, její strašidelný vzhled tím málokdy zmírním. Proto jsem se pokusila Smrt pojmout jinak - tak, aby stále vzbuzovala respekt a dojem rozhodné postavy, avšak veseleji.

Symbolika:

Smrt vypovídá o ukončení etapy a přechodu do etapy nové, což může být (a bývá) v konečném důsledku spíše pozitivní událost. Často jsem se během let setkávala s interpretací karty ve smyslu „něco musí ‚zemřít‘, aby mohlo přijít nové“ S tím se v rámci karty ztotožňuji asi nejvíce. Moje karta Smrt působí vesele, avšak rázně. Jako by říkala: „Co musí být ukončeno, bude ukončeno. Ale nebojte. Přijde nové a lepší.“ Smrt v zářivých barvách není zlá, ani není nepřítel. Symbolizuje (nutnou) změnu.

Co může značit obrácená karta:

V obráceném významu můžeme Smrt číst podobně, avšak změnu/přerod můžeme vyložit jako více divoký, rázný, nebo velmi důležitý.

14 - Mírnost

Popis:

Postava přelévá vodu z poháru do poháru. Podobně jako figura z karty Oheň, sedí v přírodě, obklopená zelení v útulném prostoru mezi stromy a listy.

Symbolika:

Stejně jako karta Oheň odkazuje i tato varianta klasické karty Mírnost na zklidnění. Oproti Ohni však spíše než na cestu k vlastní duši poukazuje na trpělivost a klid ve vztahu k vnějšímu světu. Ačkoliv je nebe světlé, vychází na něm hvězdy - symbol naděje a příslib správného směřování či možnosti se v situaci orientovat. Mírnost si zachovává svůj klasický tarotový význam - umírnění, trpělivost, klid, harmonii, odpočinek, společnou práci na něčem. Osoba na výjevu sedí a nechává věci plynout, netlačí na pilu.

Co může značit obrácená karta:

V této pozici může sedící postava na kartě prožívat spíše nečinnost, příliš dlouhé vyčkávání či stagnaci.

15 - Čert (Ďábel)

Popis:

Karta zobrazuje čerta kráčejícího krajinou. Spíše než Ďábla, jak ho z tarotu známe, zobrazuje čerta z klasické české mytologie. Ukazuje nám spravedlivého, ale také velmi záludného a nebezpečného démona. Vyšel z pekla a na zemi hledá ty, které by mohl pokoušet.

Symbolika:

Oproti Ďáblu, Čert tak, jak ho zamýšlím, poukazuje na lidské slabosti - to, v čem kolísáme a co nám potenciálně může ublížit. Rohatá postava na kartě se poohlíží po všem, čeho může takový démon využít. Závist, nečestné jednání, lhostejnost, lenost, lakomství, pomluvy, sebestřednost, jednoduché „zkratky“ ke štěstí jako je požitkářství či závislost, to vše je pro Čerta na výjevu živná půda, ve které může prosperovat. V mém podání tedy Čert říká: „Pozor na to!“ Čert symbolizuje nezdravé vzorce, možná živené a přehlížené, a jakoby říkal: „Nekrmte mne.“ Může symbolizovat též svízelnou situaci, která je jako stvořená pro Čerta. (Představme si to podobně jako v pohádkách: Znáte to, do chaotické situace příběhu vstupuje čert a číhá, koho by mohl pokoušet, nabízí rychlé řešení problému – za dušičku. Karta tedy může symbolizovat podobnou situaci, která jako by čekala na příchod rohatého návštěvníka).

Co může značit obrácená karta:

V obrácené pozici Čert symbolizuje spíše Ďábla z klasického tarotu. Můžeme ho tedy vyložit jako symbol moci, razantní sílu, závislost, přitažlivost, může ale symbolizovat i zneužití moci, vykořisťování, či sebedestrukci. V některých specifických případech lze kartu vyložit jako pokušení, které se může vymstít.

16 - Běžící věž

Popis:

Běžící věž navazuje na klasickou tarotovou kartu Věž. Vidíme na ní věž, která se vyhýbá bleskům a s úsměvem blázna tancuje na bouřlivém poli.

Symbolika:

Představme si, že jsme postavou na obraze. Divoce běžíme a tancujeme mezi blesky, s úsměvem, možná sebevědomě, možná lehkovážně. Ale pozor! Naše brnění není tak pevné. Srdce, to nejdůležitější, je plně odkryté a vydané napospas vnějšímu světu. Možné interpretace: Běžící věž je o tancování mezi blesky – symbolizuje divokou etapu, velkou energii, dobrodružství, možná i něco nebezpečného. Může symbolizovat situace, do kterých se vrháme příliš po hlavě, nebo dáváme srdce všanc. Symbolicky ale odkazuje také na možnou změnu, z podstaty zobrazení spíše divokou, nebo na nečekaný či bláznivý sled událostí. Můžeme ji též vyložit jako pocit, kdy jsme „vrženi do děje“ a snažíme se se situací aktivně vypořádat.
Dále lze kartu interpretovat i jako klasickou tarotovou věž, tedy věž po zásahu bleskem: zhroucení něčeho, co známe.

Co může značit obrácená karta:

Symbolizuje možné vyhýbání se změně – tedy tancování stále toho stejného tance. V této pozici věž tancuje mezi blesky s obavami, Obrácenou věž lze též interpretovat jako stangnaci v situaci, do které jsme vrženi, nebo naopak jako příliš nebezpečný tanec. Dále ji můžeme vyložit jako ještě intenzivní náhlou změnu (intenzivnější nebo razantnější, než v případě klasické polohy karty), v případě že blesk tančící věž zasáhne.

17 - Naděje (Hvězda)

Popis:

Zatímco osoba na obraze sedí skrčená ve tmě, hvězda svítí v dáli a ukazuje cestu ven, za štěstím a spokojeností.

Symbolika:

Karta Naděje je navzdory prvnímu dojmu kartou silně pozitivní. Symbolizuje světlo ve tmě, naději, řešení, zklidnění, pozitivní pocity, úspěch. Dalšími významy karty mohou být například ochrana, pomoc, láskyplný přístup. Také vyrovnání se se sebou nebo přijetí či pochopení něčeho, co povede k lepším zítřkům. Karta jakoby říkala: je možné vyjít z toho silnější.

Co může značit obrácená karta:

Postava možná nevidí ve tmě svou hvězdu, naději. Je potřeba ji najít.

18 - Měsíc

Popis:

Na kartě vidíme postavu, která se vlní okolo Měsíce - je ovlivňována jeho energií a vlní se spolu s ní. Oproti kartě Slunce zde nevidíme žádné ostré hroty.

Symbolika:

Jak můžeme kartu interpretovat? Například takto: intuice, cit, vytrvalost, magie, změna okolností naším přičiněním, plynulá změna. Může symbolizovat nalezení vnitřního rytmu, sladění se s přírodou, možnost tvořit si vlastní život. Měsíc není oproti Slunci tolik razantní, měsíční paprsky nepálí kůži jako slunce. Přesto nás ovlivňuje, subtilně až nevědomě, a celá planeta se podle něj řídí - stačí se podívat na příliv a odliv. Tento aspekt symbolizuje i karta. Měsíc je symbolem pomalé a plynulé změny, kdy se naladíme na svou intuici, svou duši a měníme svůj život plynule k lepšímu. Pokud bychom chtěli kartu vyložit jako radu, může nám říkat třeba toto: „Nalaďte se na svou intuici, postupujte po jednotlivých krocích, nebuďte na sebe přísní.“
Může symbolizovat též fantazii a kreativitu.

Co může značit obrácená karta:

Karta nemá obrácený význam. Ať je vyložena v jakékoli pozici, čte se stejně, protože nemá žádné „nahoře“ ani „dole“.

19 - Slunce

Popis:

Slunce je výborný pomocník - díky jeho síle můžeme žít, můžeme pěstovat rostliny a těšit se z krásných dní. Co se ale stane, když se k této síle dostaneme příliš blízko? Jak zjistila postava na obraze, může nás spálit.

Symbolika:

Jak můžeme kartu interpretovat? Například takto: racionalita, logika, myšlení, myšlenková práce, uvažování (víceméně) bez intuice. Může symbolizovat razantní změnu - změnit věci naráz, ale též dělat něco na sílu. Slunce na kartě pro mne samotnou symbolizuje nadšení, vášeň, sílu, touhu, potřebu něco dělat a (razantně) změnit, velkou práci - tedy pozitivní energie, které ale, když jedince příliš pohlcují, mohou i spálit.

(Při malování této karty jsem často myslela na svou potřebu tvořit a pracovat, která před dvěma lety přerostla až ve workoholismus. V určitém bodě pak vedlo moje nadšení a zápal pro uměleckou tvorbu k uvědomění, že „na sílu“ to už nejde. Moje vášeň je můj hnací motor, ale bylo potřeba naučit se užívat ji lépe. Udělat si čas pro sebe a nesedět v ateliéru 12 hodin denně - a toto uvědomění nakonec vedlo k plynulejšímu proudění mé energie a lepší práci s mou kreativitou. Vyvážila jsem Slunce a Měsíc. To je moje osobní zkušenost, kterou pro mě Slunce symbolizuje. Vaše může být pochopitelně jiná, uvádím pouze pro příklad.)

Symbolika karty by šla shrnout asi takto: Velkou sílu je třeba využívat s rozumem, stejně jako využíváme sluneční paprsky pro pěstování jídla, teplo a krásné chvíle, ale před žárem se chráníme. V rámci výkladu se dá převzít též jako možná rada „Vnímejme, kolik energie čemu dáváme.“

Co může značit obrácená karta:

Karta nemá obrácený význam. Ať je vyložena v jakékoli pozici, čte se stejně, protože nemá žádné „nahoře“ ani „dole“.

20 - Zkušenost lidského života (Poslední soud)

Popis:

Karta znázorňuje ženu, která je obklopena mnoha nesourodými věcmi. V některých místech se dokonce sama proměňuje. Celek ale přesto dohromady dává smysl. Cimaruta - tradiční italský ochranný amulet - ve spodní části obrazu naznačuje, že osoba na výjevu je chráněna a že vše dobře dopadne. Oči symbolizují schopnost vidět více věcí najednou a také množství prožitých životů, které člověk viděl - životních etap, zkušeností.

Symbolika:

Všechny etapy, vzpomínky, zkušenosti, vše dobré i zlé - vše se v rámci této karty spojuje a míchá. Všechny prvky se stávají jedním a tvoří lidského jedince. Aby postava na kartě lépe pochopila sama sebe i svůj život, bere do ruky jednotlivé části sebe sama, které po cestě posbírala, a prohlíží si je. Karta je symbolickým znázorněním momentu pochopení, sebepřijetí se vším, co bylo. Ohlížení a rekapitulace, nikoli však konečná. Rekapitulovat v tomto smyslu znamená spíše uspořádávat jednotlivé prvky před další životní etapou.

Co může značit obrácená karta:

Může symbolizovat chaos, který je potřeba uspořádat, přílišný nepořádek, nebo vnitřní zmatek.

21 - Svět

Popis:

Vidíme muže, který drží kruhový věnec. Skrze ten nahlížíme na svět - krajinu, nebe a slunce. Vizuálně zde propojuji několik typických zobrazení, které se s kartou historicky pojí. Například onen kruh - klasický vavřínový věnec, v mém případě boa, dobře známe z dnes asi nejklasičtějšího Rider-Waite tarotu. Starší karty ale zobrazují často právě průhled na svět, a to nejen skrze takový věnec - např. Rosenwald, Sforza či budapešťský tarot (vše z 15. století). Další klasický prvek známe například z Mitelliho tarotu (17. století) - je jím postava, která drží globus. Na mé kartě je tedy kombinace několika prvků, a proto je Svět jednou z karet, která se vcelku přesně drží původního archetypu (stejně jako Blázen nebo Vůz).

Symbolika:

Výklad bude odpovídat klasické tarotové interpretaci karty Svět. Kartu tedy můžeme chápat jako symbol dovršení, dosažení cíle, uzavření pomyslného kruhu. Kartu je možno vnímat jako odkaz na celistvost. Symbolicky znázorňuje pocit, že „svět je náš“ - tedy úspěch, životní naplnění, poznání, dokončení cílů nebo skutečně cestování.

Co může značit obrácená karta:

V rámci interpretace této karty se nabízí sousloví: obrácený svět, svět naruby. Karta může symbolizovat situaci, která nám nedává smysl a je těžko pochopitelná v rámci toho, jak chápeme/nahlížíme svět, nebo jak si myslíme, že by měl svět fungovat. Může ale odkazovat i na necelistvost (vnitřního) světa jedince - symbolicky tedy znázorňuje něco, co chybí, případně co se nepovedlo dokončit. Může také symbolizovat „chození v kruhu“, nebo něco, co (už) nefunguje - v důsledku čehož nemůže fungovat ani svět jedince.

22 - Házení okem

Popis:

Na většině výjevů karet v balíčku vždy vidíme jen jedno oko osoby - zde vidíme dvě. To druhé však leží na zemi a osoba ho sbírá. Nebo je to snad třetí oko, které postava ztratila? Zároveň nás může zaujmout modré slunce. Je to cosi nezvyklého, bizarního.

Symbolika:

Výjev symbolizuje nalezení jedné nebo více částí sebe sama. Může se jednat o návrat k intuici, vnímání svých vnitřních potřeb a pocitů. Podobně jako na kartě Zkušenost lidského života, i zde další oko symbolizuje schopnost vidět více. Je také symbolem intuice, duchovní poznání, práce na sobě. Oproti Zkušenosti lidského života ale postava na obraze sbírá teprve jeden prvek, jedno oko, jednu ztracenou část.

Co může značit obrácená karta:

V obráceném významu postava oko nesbírá, ale odkládá. V této pozici karta naznačuje možnost bagatelizování nebo přehlížení (odkládání) svých pocitů, ignorování intuice nebo symbolizuje nutnost vyřešení něčeho, co možná odkládáme.

23 - Oheň

Popis:

Karta zobrazuje osobu sedící venku u ohně. Je noc, klid, postava si hřeje ruce, obklopená zelení a tichem.

Symbolika:

Výjev symbolizuje čas pro sebe, zklidnění. Oheň symbolizuje duši, které se můžeme v rámci takto stráveného času dotknout a tím lépe porozumět sobě i svým pocitům. Můžeme interpretovat např. takto: Může jít o meditaci, klidné odpoledne nebo příjemnou výpravu do přírody. Něco milého. Čas na sebe - ať už s blízkými či o samotě - který vede k hlubšímu propojení se sebou. Podle pozice s ostatními kartami může karta znamenat i přímou pobídku k vnitřnímu zklidnění a k sebepéči, případně znázorňovat pocit, který nám nějaká situace přináší.

Co může značit obrácená karta:

V obrácené pozici karta může symbolizovat nutnost vyhradit si čas na sebe. Vždyť odpočinek i péče o sebe je potřeba. Podle pozice s ostatními kartami může znamenat též varování před ignorováním svých přání a potřeb.

24 - Uctívači ohně

Popis:

Dvě osoby vzývají a uctívají plamen - oheň, vykonávají určitý rituál, který je pevně daný a má svůj řád.

Symbolika:

Karta symbolizuje řád a kolektiv - buď touhu po takovém (společenském) řádu, nebo vymezení se vůči němu. Symboliku můžeme interpretovat např. jako potřebu nastavení si vlastního životního rytmu a řádu. Symbolizuje aktivitu či práci, ve které možná nalezneme sami sebe a svůj cíl, či touhu takový bod v životě mít. Může též odkazovat na touhu po svobodě a sebeprojevu, potřebu nastavit si vlastní pravidla a řád pro svůj život. Nebo také oproštění se od očekávání. Karta může odkazovat též na dvě či více osob, které mají stejný cíl nebo se pohybují v podobném prostředí, sdílí zážitky a zkušenosti. Karta může symbolizovat i vnitřní koncentraci na nějaký cíl (semknout všechny části své osobnosti za jedním cílem).

Co může značit obrácená karta:

Může nám symbolizovat jedince, který projektuje své cíle na ostatní. Může znamenat též slepé následování davu, rozplynutí se v kolektivu, nebo v kolektivním cíli (například v práci). Může symbolizovat akceptování vnějšího řádu, bez ohledu na naše vnitřní potřeby - například společenské tradice, která nám je nepříjemná, ale máme pocit, že ji musíme dodržet. Nebo též plnění očekávání (společnosti, rodiny), které jsou na nás kladeny, aniž bychom přemýšleli, zda je skutečně chceme plnit. Můžeme též interpretovat jako: dělat všechno pro cíl, ztratit sebe sám/a pro výsledek.
Ale může symbolizovat naopak i razantní snahu o nalezení vnitřní svobody, oproštění se od očekávání a názoru druhých, vnitřní rebelii proti „řádu a pravidlům“.

25 - Malé zvířátko

Popis:

Veselé modré zvíře se usmívá.

Symbolika:

Veselé modré zvíře se usmívá. Symbolizuje otevřenost a optimismus, dobré vyhlídky, veselí. Také oslavu, sešlost, událost, která je veselá nebo je obecně považována za veselou. Též symbolizuje hru, zpěv, až dětsky veselou zábavu a dětskou hravost.

Co může značit obrácená karta:

Možné interpretace jsou: Zábava, která přechází až v lehkovážnost, přístup „Carpe diem“. Můžeme též číst např. jako: událost, která má být veselá, ale pro nás může být spíše náročná, příliš dětský či hravý přístup, příliš bujaré veselí, při zábavě něco nechtěně rozbít, kocovina.

26 - Upíří kousnutí

Popis:

Karta zobrazuje upíra/upírku a jeho/její oběť, která se snaží před útokem noční bytosti chránit. Již má ale prokousnuté hrdlo.

Symbolika:

Upíří kousnutí vyjadřuje přílišný výdej energie, vysilování se - symbolickým upírem může být naše okolí, práce nebo například pohlcující strach či jiné pocity, které nás vyčerpávají. Naznačuje potřebu odpočinku, relaxace, sebepoznání, terapie i nastavení hranic.

Co může značit obrácená karta:

Znásobuje význam karty. V zesíleném významu můžeme kartu vykládat například takto: někomu nebo něčemu dáváme sebe tak moc, až se ztrácíme. Může odkazovat též na přepracování, vydávání posledních zbytků energie, únavu či věci, které nám nedají klid - je třeba si odpočinout, nabrat sílu, řešit problémy. Může poukazovat na pomluvy, závist či nenávist, které nás vysávají. Též může znamenat křivdy, které nám nedají spát či nezdravé vztahové vzorce, které nás vyčerpávají. Těmito způsoby lze interpretovat obrácené Upíří kousnutí, možností bude ale mnohem více, jako vždy záleží na pozici ostatních karet. Za základní symbolické sdělení výjevu však můžeme považovat: „Něco nás vysává.“

X - Slepice

Popis:

Slepice je karta velmi specifická a dlouho jsem zvažovala, zda ji do tarotu zařadit. Nevznikla totiž jako tarotová karta - byla ale prvním obrazem, který mne k celé sérii přivedl. Malá běžící slepice určila směr, kterým se můj rukopis ubíral další měsíce. S tím se pojí i výklad karty, asi poněkud odlišný od ostatních.

Symbolika:

Karta (i vzhledem k významu obrazu pro celou sérii) ukazuje slepici jakožto malou, zdánlivě bezvýznamnou, hybatelku velkých věcí. Slepice je náhodný nepředvídatelný element vstupující do situace, měnící ji od základů. Běžící slepice je dcerou náhody - jako malý opeřený kulový blesk může udělat změnu tam, kde je potřeba. Může pochopitelně symbolizovat též slepici jako takovou, případně zvědavost, osobitost anebo cokoli, co se pojí s chovem opeřenců a s jejich povahou.

Co může značit obrácená karta:

Slepice nemá obrácený význam. Je zkrátka opeřencem, běhajícím po dvorku života. Pokud Vám vběhla do výkladu, přivítejte ji s úsměvem, obraťte na nohy a zamyslete se, kdo nebo co může být takovým malým katalyzátorem velkých věcí, a zda je taková změna v situaci žádaná, zda přichází, nebo nám naopak chybí.

Klára Sedlo: Oilpainting tarot
Text a ilustrace karet: Klára Sedlo
Grafika: Judita Košťáková
Překlad textu: Anna Lodinová
Grafika online verze návodu: Karolína Tuzová

Karty vytiskla tiskárna ON-tisk a vydalo Klára Sedlo Studio s.r.o.

 2024

bottom of page