1. Dunkel Hell

Druhá část mé diplomky

Došlo mi, že jsem sem vlastně nenasdílela celou diplomku No, už je to sice pár měsíců, co jsem ofiko MgA, ale chtělo by to tento můj facebookový „rest“ napravit... Představuji vám tedy druhý obraz z diplomkového triptychu:) A důležitá informace: všechny tři plátna už brzy budete moci vidět na mé sólovce v Galerii Crears v Rožnově pod Radhoštěm, pěkně pohromadě! Těším se!!!!!!

Druhé plátno z mé diplomové práce se jmenuje Rituál počítání. Jak už asi víte, v rámci diplomky jsem se věnovala rituálním projevům obsedantně kompulzivní poruchy. Snažila jsem se je zobrazit jako skutečné rituály (v tom smyslu, v jakém si slovo rituál představíme nejčastěji) a zároveň v jakési mystické podobě – sice improvizované, ale velmi, velmi reálné. Rituální chování při obsedantně kompulzivní poruše je zároveň nenápadné, lidé ho často skrývají, protože se za projevy stydí (jsou si zcela vědomi iracionality svého jednání, ale úzkost je nutí v rituálech pokračovat - nešlapat na spáry mezi dlaždicemi, vracet se domů a kontrolovat, mýt si ruce v přesně daných sekvencích, dotknout se předmětů opakovaně v určitém počtu). I rituály v mých obrazech nejsou skupinovou seancí a výbuchem či manifestací energie, ale jakýmsi soukromým rituálem uvnitř pokoje, kde pokoj může být zároveň interiérem duše. Stejně jako u prvního obrazu, osoba ve dveřích pak symbolizuje nahlížitele zvenčí.

Druhý obraz z triptychu zobrazuje projev OCD, kterým trpí má kamarádka. Spočívá v tom, že k zahánění úzkostí počítá například, kolikrát vešla do které místnosti. Na konci dne musí počet být vždy sudý. Aby nezapomněla různá čísla, ke kterým se dopočítala, dělá si čárky na papír.

klara-sedlo-ritual-pocinani-2020

Rituál počínání, olej na plátně, 2020